Експозиція "Полісся"
Експозиція "Полісся" в Національному музеї народної архітектури та побуту України являє собою унікальний історико-архітектурний комплекс, до складу якого увійшли рідкісні дерев’яні споруди, зведені у ХVІ – ХІХ ст. Їх було виявлено музейними науковцями у різних селах північної частини України. Ці пам’ятки бережуть у собі давні будівельні знання, прийоми і технології. Аналогічної експозиції не має жоден інший скансен України.
Експозиція послідовно знайомить відвідувачів із ошатними садибами, що утворюють три підрегіони – Лівобережне, Середнє і Західн Полісся. Усе тут дихає минулим – давні зрубні житла, господарські й технічні споруди, зведені з кругляка, плах або брусів. У переважній більшості вони мають необмащені відкриті фасади, що наочно засвідчують шляхи ґенези сільської будівельної традиції.
Саме тут, на Поліссі, представлено різні технічні прийоми і технології зведення споруд. Вони у способах виготовлення покрівлі – соломою парками, "під тичку", дерев’яними драницями або колотою вручну дошкою; у різних типах дахів, волокових вікнах, пройоми яких вибрані в одному або двох вінцях. Місцеві хати зберегли для нас й різні архаїчні конструкції печей – курного і напівкурного опалення та пов’язані з ним унікальні освітлювальні пристрої – "посвєти", "лучнікі", "мешкі".
У центрі експозиції розмішено комплекс сакральних споруд, зведених із соснового кругляка і вивершених давніми шатровими дахами. Тут церква, каплиця й дзвіниця, у яких законсервувалися давні традиції поліської будівельної школи.
На околицях експозиції групами або окремо розташувалися вітряки шатрового, стовпового або козлового типів. Вони ніби сторожа охороняють експозицію від небезпеки, водночас вітаючи відвідувачів потемнілими крилами. Упродовж багатьох віків у них мололи зерно та обдирали різні крупи.
Автором архітектурного ансамблю експозиції "Полісся" є архітектор Сергій Верговський. Облаштування більшості інтер’єрів здійснила етнограф Лідія Орел. Збиральницькою і дослідницькою діяльністю в регіоні впродовж десятиліть займалися різні науковці – Раїса Свирида, Валентина Бойченко, Людмила Пономар, Ольга Заброда, Людмила Костенко, Ірина Несен та інші.