відділ екскурсій(067) 470-82-18

Національний музей
народної архітектури та побуту
beta v1.0

Експозиція "Полтавщина і Слобожанщина"

Експозиція розгорнута на площі 10 га. Тут представлені : вітряк, 8 хат , кузня, погріб, саж ( приміщення для відгодовування свиней ) , комора, клуня ( місце для обмолоту, та провіювання зерна), курінь або половник (тут готували їжу худобі, птиці), повітка (в одній частині тримали свійських тварин, в другій була майстерня), погрібник, курник), гончарна піч, колодязі,гамазей ( громадське зернохранилище).

Полтавщина і Слобожанщина входили ще до складу Київської Русі. Упродовж століть цей край, зазнаючи спустошливих набігів кочових племен, був малолюдним (особливо землі на схід від Полтави). На початку XVII ст. з появою козацької держави починається масове переселення з правого на лівий берег, у Гетьманщину, а також далі на схід, на незаселені простори (“дикі поля”), аж до московських рубежів. Тут переселенці осідали на “слободах” (“слобідних” землях), звідси й назва краю − Слобожанщина або Слобідська Україна.

Народну архітектуру Полтавщини репрезентують 6 садиб, на яких розміщено типові хати та ряд господарських споруд. До Слобожанщини належать сучасні Харківська, Луганська, частина Сумської та Донецької обл.

Найтиповіші зразки народного житла і господарських будівель Слобожанщини, представлено двома садибами.